وب عمیق چیست ؟ – Emperatur VPN

وب عمیق چیست

شاید برای شما هم پیش آمده است که در حال گشت و گذار در اینترنت با عبارت های Deep Web به معنی وب عمیق و Dark Web به معنی وب تاریک مواجه شده باشید. شما به طور معمول از وب سطحی استفاده می کنید و این وب تا حدودی تحت نظارت به حساب می آید. ولی آیا دارک وب و دیپ وب با هم معنی می باشند؟ به صورت کلی وب عمیق چیست؟ برای پاسخ به این سؤالات و پی بردن به مفهوم هر دو آن ها، تا انتها با امپراتور وی پی ان همراه باشید.

تعریف وب عمیق

شبکه جهانی وب به عنوان منبع اصلی اطلاعات و سرگرمی های موجود شناخته می شود که به کاربران خود امکان می دهد تا با هر کاربری که می خواهند در هزاران کیلومتر دور تر ارتباط برقرار کرده و با آن ها صحبت کنند. به عنوان مثال شما می توانید از خانه خود ژورنال کسی که ساکن کالیفرنیا است را مطالعه کرده و با استفاده از آن به اطلاعات جدید دست پیدا کنید.

با استفاده از موتور جست و جوگر نیز به راحتی می توانید به هر سؤالی که دارید پاسخی مناسب داده و یا هر موضوعی را جست و جو و در مورد آن اطلاعات کسب کنید. همه این موارد فقط و فقط با استفاده از وب امکان پذیر می باشد و بدون وجود آن دیگر نمی توان هیچ کدام از این کار ها را انجام داد.

البته وب فقط به همین چیز ها محدود نمی شود و پهنای بزرگی را شامل خواهد شد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که نام Deep Web و یا وب عمیق را شنیده باشید. دیپ وب و یا وب عمیق قسمتی از وب است که همواره وجود داشته است. اما اگر برای شما هم سؤال است که وب عمیق چیست؟ تا انتها با ما همراه باشید.

Deep Web چیست؟

وب عمیق جایی که شما تصور می کنید نیست؛ در واقع می توانید گفت تمام وب سایت هایی که توسط موتور های جست و جوگر فهرست نشده اند، همان وب عمیق می باشند. معمولاً صاحبان وب سایت ها از جست و جو دامنه های خزنده ها وب جلوگیری می کنند که این کار باعث می شود که کاربران عادی اینترنت که هر روزه از آن استفاده می کنند، به طور تصادفی به مواردی از وب عمیق بر بخورند.

البته تصمیم گرفتن برای قرار دادن یک وب سایت در این قسمت از وب ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است افرادی که آپلود محتوا انجام می دهند، نخواهند ویدئو ها و محتوا های قرار داده شده توسط آن ها، مورد توجه مخاطبان تصادفی قرار بگیرد. از این رو وب سایت خود را در وب عمیق گنجانده اند. پس می توان گفت که وب عمیق لزوماً جایی برای رفتار های غیر قانونی نمی باشد. بیشتر به عنوان یک لایه انحصاری به حساب می آید که انتظار دارد کاربران با استفاده از پیوند های مستقیمی که در اختیارشان قرار گرفته است، وارد آن شوند.

همچنین در این وب سایت ها، برای ورود، یک فرایند احراز هویت نیز طراحی می شود که کاربران باید برای ورود و استفاده از آن ها، این فرایند را کامل کنند که ثابت شود هیچ کاربران تصادفی از این وب سایت دیدن نمی کند و محتوا موجود در این وب سایت ها را مشاهده نمی کند.

امپراتوری تاریک وب

اما وقتی که صحبت از Dark Web و یا وب تاریک به میان می آید، داستان متفاوتی در انتظار ماست. این محیط رمزگذاری شده است و همچنین شامل تعداد بالایی از کار ها ناگوار و تخلفات و … می باشد که از دید همگان مخفی شده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که وب تاریک متعلق به وب عمیق است؛ چرا که آن ها دارای ویژگی های مشابهی هستند که از مهم ترین آن ها می توان به عدم ثبت وب سایت های دارک وب نیز اشاره نمود.

اگر می خواهید وارد وب سایت های موجود در دارک وب شوید، حتماً باید از نرم افزار های تخصصی مانند I2P، Tor و یا Freenet استفاده کنید. در دارک وب هدف اصلی مخفی کردم هویت و همچنین مکان کاربران و بازدیدکنندگان است که کاربران می توانند در آن به ارتکاب جرم دست زده و به هیچ عنوان شناسایی نشوند.

پس می توان گفت که دارک وب برای افراد ضعیف نمی باشد و محتوا های بسیاری می باشد که  تماشای آن ها اصلاً مناسب نمی باشد. این محتوا از مبادلات غیر قانونی گرفته تا مطالب آزار دهنده و توهین آمیز و … .

دارک وب در مقابل وب عمیق

وب عمیق یک اصطلاح کلی تر است که دارک وب را نیز می توان جزوی از آن دانست. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که وب سایت های فهرست نشده مربوط به هر دو آن ها می باشند و با توجه به محتوای موجود در آن ها و کاربرد های آن ها، می توان آن ها را طبقه بندی نمود.

Deep Web و یا وب عمیق به قسمتی از وب گفته می شود که صاحبان وب سایت ها به صورت عمدی نام وب سایت خود را از لیست جست و جو ها حذف کرده اند.

Dark Web یک بازار بسیار پر رونق از اطلاعات حساس، مواد مخدر، خدمات غیر قانونی و انواع محتوای مورد دار و مشکوک می باشد.

آیا ورود به وب تاریک خطرساز است؟

البته که به صورت طبیعی همه ما کنجکاوی خود را در مورد بخش پنهان وب داریم ولی گشت و گذار در بخش تاریک وب می تواند عواقب شدیدی را به همراه داشته باشد. با گشت و گذار در آن ممکن است که مورد حمله هکر ها و مجرمان قرار بگیرید و یا به صورت تصادفی مطالب نامناسب و ناراحت کننده ای را مشاهده کنید.

شاید بگویید که یک گشت و گذار ساده در Dark Web خطری برای شما به همراه ندارد ولی ممکن است وقتی که در حال پرسه زدن در وب سایت های دارک وب می باشید، اسکریپت هایی وارد سیستم شما شوند که با استفاده از آن ها تمام اطلاعات شما به سرقت برود. شما برای حفظ امنیت خود می توانید از عواملی چون Tor استفاده کنید ولی باز هم به یاد داشته باشید که استفاده از این موارد هم نمی تواند شما را به صورت 100% از خطر باز دارد.

کلام آخر

وب تاریک و وب عمیق مفهوم هایی هستند که در عین حال که دارای وجه تشابه های بسیاری می باشند، دارای فرق هایی نیز هستند که باید آن ها را به خوبی بدانید. اگر برای شما هم سؤال شده است که وب عمیق چیست؟ می توانید از مطلب بالا استفاده کنید.

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد، فراموش نکنید که حتماً سری هم به وب سایت و صفحه اینستاگرام امپراتور وی پی ان بزنید که کلی مطلب خوب و آموزنده برای شما تدارک دیده ایم.

 

مطالب پرکاربرد :

سایبر استاکینگ چیست ؟

از کجا بفهمیم مدل گوشی چیست؟

تنظیمات کارت شبکه ویندوز

خانه بلاگ وب عمیق چیست ؟ – Emperatur VPN